• Mai mult timp liber pentru mine

    Mai mult timp liber inseama sa faci ceea ce sti mai bine, si sa lasi pe profesionisti sa termine treaba. Asa cum companiile isi externalizeaza anumite departamente (contabilitate, resurse umane, suport clienti, PR  & comunicare), asa si unitatile domestice isi pot externaliza anumite activitati, pentru mai mult timp pentru ceea ce conteaza.

    Vremurile s-au schimbat si gospodariile nu mai sunt ca pe vremuri. Bunicii ne povestesc cum ei se auto-sustineau. Munceau in gradina, faceau curat in casa, administrandu-si casa, grajdiul de animale si gradina ca pe propria afacere. Acum lucrurile s-au mai schimbat: traim altfel, muncim diferit, si cele 24 de ore care le avem la dispozitie nu ne mai ajung. Familia traditionala  disparut, sau va disparea in curand. Pe vremuri tatal muncea, si mama avea grija de copii si de familie. Acum activitatile se impart, si fiecare  face cum poate.  Emanciparea femeii a venit cu o groaza de responsabilitati in plus: pe langa nasterea si cresterea copilului, femeia trebuie sa faca de mancare, sa faca curat, si sa mai si mearga la serviciu. Barbatii au ramas cu mintea tot ca pe vremuri. Si chiar daca i-am obliga riscam fie sa arda hainele cand calca, sa dea foc la omleta in tigaie, sau sa toarne jumatate de sticla de detergent atunci cand spala o cuva de haine in masina de spalat. Unii oameni nu se maturizeaza niciodata.

    Cunosc familii care cauta persoane pentru curatenie apartamente sau pentru calcat haine  pentru ca nu mai au timp. In plin progres tehnologic, in care toata lumea se astepta cu durata zilei de lucru sa scada, aceasta creste. Nu stiu la altii cum  e, dar la noi programul de lucru tine 9 ore, de la 09-17 sau de la 10-18. Si da cum suntem noi balcanici sau latini, sau oricum vrem sa ne scuzam intotdeauna apare ceva, si trebuie sa stai peste program. Si punand si orele de tranport cel putin 10 ore pe zi esti plecat de acasa. Si frigiderul e gol, si farfuriile de dimineata au format un turn in chiuveta care egaleaza in gradul de inclinare pe cel din Pisa.

    Saptamana se scurge, si weekendul vine, iar in casa e la fel ca in saptamana trecuta. Nu mai zic ca cei care au copii au intotdeauna jucarii imprastiate peste tot; si in general copii vor si un animal de companie, asa ca firele de par de pisica, catel sau penele de perus sunt parte a  unui camin normal.

    cum-elimini-mirosurile-neplacute-din-litiera-pisicii

                                                                                      Sursa poza: vertex-cleaning.ro

    Cand e vorba de curatenie nu trebuie cautat iefin si bun pentru ca nu exista. Un pret mic nu poate garanta ca oamenii care sunt angajati au carti de munca, au caziere judiciare verificate ( e important sa stii pe cine bagi in casa),  au experienta in domeniu si stiu sa foloseasca solutiile, echipamentele, lavete. Poate suna hilar dar si ca sa stii sa faci curatenie au nevoie de o anumita dexteritate si rapiditate ca sa nu stai in casa omului 24 de ore. Rapiditatea e o caracteristica a specialistilor.

  • E la moda sa dai share

    Umbla o vorba ca daca mergi undeva in vacanta, sau cu prietenii in oras, la mare, la soare, la munte, intr-un restarant, la un concert, sau chiar la magazin si nu ai dat check-in pe facebook sau pe Four Square , si nu ai pus o poza pe Instagram, tot degeaba. Nu stie lumea, inseamna ca nu ai fost.

    E la moda sa dai like si share. Moda albumelor foto clasice a intrat in declin,  iar cand punem mana pe unul ni se trezesc nostalgii, avand impresia ca reinviem vremuri de mult apuse.  Daca pana acum puneam poze din vacanta pe internet  pe Hi5, Facebook, dupa ce ajungeam acasa, acum albumele se uploadeaza de la locatie  cu ajutorul aplicatiilor si programelor instalate pe  smartphone   sau tableta. Tag-uim persoanele cu care mergem in vacanta, sau pe cei care le-am cunoscut acolo. Ne facem un selfie in fata unui obiectiv turistic faimos. Nu petrecem timp online, ci impartasim din experientele noastre in mod diferit de pana acum: pe loc, vizual,  si daca se poate si cu sunet.

    Mie imi place cand merg la tara sa iau cu mine laptopul. E liniste si pace, si imi gasesc inspiratia sa scriu printre  moleculele de oxigen care sunt mai mari ca in capitala. Am observat ca in tren majoritatea tinerilor se uita la un film pe laptop, sau se joaca pe  tablete. E un mod de a simte ca trece timpul mai usor, in cele 6 ore de la Bucuresti la Piatra Soimului de exemplu.  Eu petrec destul de mult timp online, asa ca prefer sa citesc. Dar sunt multe tablete care au aplicatii ce permit rularea unor e-bookuri. Asa ca poate tinerii cu care impart acelasi compartiment nu s-or juca Candy Crush si poate citesc ultimul roman al scriitoarei Alice Munro.

    O inovatie in tehnlogie  pentru a usura viata calatorului o reprezinta acele tablete-P. Cat or fi de moderne, slim, device-urile din categoria laptopuri  cantaresc ceva. Si mai punem si incarcatorul, si tableta, si telefonul, si aparatul foto, si cel video, si trebuie sa avem un troller doar pentru bagajul cu tehnologie. Asa ca acest fusion intre laptop si tableta  vine ca o solutie pentru cei ce au nevoie de de o tableta si de un laptop in vacanta.  Pana acum singurii producatori pe care ii cunosc de aceste portabile sunt Asus si Toshiba. Ecranul se desprinde de tastatura devenind o tableta; au si nume sugestive: ASUS Transformer sau Toshiba Portege.

    medium

                                                                                           Tableta-PC  Transformer T300LA

    Sursa foto: stradait.ro

    Cine stie ce surprize ne va oferi progresul tehnologic? Poate vom avea doar un singur device ce va tine loc de telefon, tableta, si televizor. Deja lucrurile se misca mult mai repede decat ne-am putea astepta. Numeroase locatii turistice ofera internet wireless gratuit. In strainatate majoriateta hotelurilor ofera internet gratuit in lobby sau in zona de receptie a hotelului. In Romania majoriateta hotelurilor de la 3* in sus ofera internet gratuit si ib camere.  Daca nu stiati, poftiti de aic: Romania ocupa locul 3 in lume la viteza de internet, asa ca mi se pare corect sa aratam turistilor ca putem. Asa ca ce poate fi mai usor ca dupa ce am fotogafiat rasaritul soarelui la malul marii, sau urcam pozele la  terasa unde servim micul dejun. Pana se raceste cafeaua albumul foto e gata si deja like-urile au inceput sa curga.

    Voi ce portabile luati cu voi in vacanta?

     

     

     

     

  • Vara se arde pe bicicleta

    Vara ardem grasimile pe bicicleta. Si nu pe bicicleta de fitness din sala de sport, sau pe cea din balcon. Ci pe bicicleta clasica  uitata pin garaj, prin debara, sau ascunda prin spatele casei.

    Mersul cu bicicleta nu este doar un mijloc de a transporta dintr-un punct A intr-un punct B ieftin si rapid; este o modalitate de a-ti petrece timpul liber intr-un mod activ.

    De-a lungul vremii s-au dezvoltat numeroase forme de turism avand ca referinta mersul pe bicicleta: veloturism prin orase, inn to inn cycling (mers cu bicicleta de la o unitate de cazare la alta),  mountain biking (MTB). Romania este o tara cu un potential urias pentr practicarea turismului activ implicit a ciclo-turismului. De cateva saptamani la televizor deruleaza un sport de promovare a Romaniei care are ca centru un tanar care practica MTB in zona inalta a Transilvaniei.

    Am lucrat o perioada ca agent turism incoming pentru o agentie romano-franceza in care promovam pachete turistice de turism activ: walking (drumetii), hiking, ciclism, MTB, walk&drive (drumetie plus plimbare cu masina). De mentionat ca erau multi turisti inscrisi pentru tururi pe bicicleta in Transilvania, tururi ghidate e MTB prin muntii Piatra Craiului. In straintate mersul pe bicicleta este o modalitate populara de a petrece o vacanta activa. In special turistii din tarile din vestul Europei sunt mai preocupati de aceste forme active de turism.  Nu fac prin acest articol un indemn catre romani sa faca la fel. Sangele balcanic cere mai mult vin, mancare si bataiala pe muzica, comparativ cu o escapada la munte, sau explorarea pe bicicleta a zonelor rurale. Insa va recomand sa redescoperiti Romania cocotati pe saua de bicicleta.  Va garantez ca se vede mai bine din mers, in comparatie cu statul inactiv la terasa, sau pe canapeaua din sufragerie.

     

    Eu sunt  pentru o biciclete pliabila . Mici, usoare, le puteti lua oriunde cu voi. Sunt potrivite pentru oras, sau zone mai domoale.  Daca vrei sa strabateti dealuri alegeti biciclete trekking  si nu va jucati cu pliabele, ca s-ar putea sa ramana pe acolo.

    bicicleta_koliken_trekking_gisu_femei_kp_038

    bicicleta Koliken GISU femei 

    Sursa foto: biciclop.eu

     

    Mersul pe bicicleta e o solutie atunci cand mergeti la tara. Caci aud pe multi intrebadu-se de ar merge ei in vacanta la pensiuni, pentru ca ei sunt tineri si vor sa se distreaze. Nu imi dau seama daca e un curent international, sau doar la noi, singura distractie viabila pentru tineri vine din sintagma: bautura si femei :). Distractie inseamna mai mult: dans, muzica, petrecerea timpului intr-un mod activ prin sport, fie intr-un mod mai clasic, fie plin de adrenalina.   Poti sa practici  turism activ si la tara la bunici, sau intr-o zona turistica doar cu o bicicleta.

    In Romania cele mai cunoscute  trasee sunt cele din jurul Bucurestiului, Bucuresti-Ruse (Bulgaria), in Dobrogea din Tulcea prin Babadag pana In Constanta, in Trasilvania ( Fagaras-Sibiu-Sighisoara), in Maramures, Bucovina, cu bicicleta de la Piatra Neamt pana la Harghita-Gheorgheni- pana la Toplita Deda de-a lungul Defileului Muresului.

    Mersul pe bicicleta e o excelenta metoda de a arde calorii, de a transforma grasimea in energie; este un sport ce tonifica muschii abdomenului si a picioarelor, dar cel mai important tonifica mintea.

    Voua cum vi se pare ideea de a vizita Romania pe bicicleta?