• Cu trotineta

    Toata lumea are acele guilty pleasures, sau placeri vinovate de care ne rusinam. Daca ca ganditi la  aspecte neo-puritaniste, departe de mine aceste ganduri. Voi scrie astazi despre placerile vinovate ale unui adult pentru copilul din sine.

    Societate ne constrange ca incepand de la o anumita varsta sa fim adulti; tricourile Hello  Kitty  sunt pentru adolescente, insignele pentu tineri rebeli, jucariile de plus pentru copii, iar imprimeurile cu animalute amuzante erau pentru mignionii de la gradinita. Suntem oameni mari, sa lasam copiilariile.

    Dar ce e mai frumos oare ca reinnoirea momentelor placute decand eram copii. Inghetata la dozator, vata de zahar, furatul prajiturilor din camara atunci cand scapam cateva minute de sub supravegherea mamei. Ca orice copil ma bucuram de orice clipa, si traiam in prezent, nestiind de trecerea timpului. Imi amintesc ca acele momente au fost singurele in care am simtit ca experimentat fericirea adevarata. Eram eu cu mine, descoperind lumea in modul propriu. Aveam un stil de joaca diferit de al copiilor de varsta mea. Desi eram fata nu-mi placeau papusile. Am si acum acasa cele trei papusi pe care le-am primit cadou. Nu ma jucam cu ele, doar le spalam hainutele si atat. Erau doar simple obiecte de decor. Mie imi placea sa cutreier dealurile, sa ma imaginez un cercetator stiintific care face reportaje pentru Teleenciclopedia( o emisiune stiintifico-eductiva care se derula cu mult timp in urma pe TVR1), visam sa explorez padurile amazoniene, sa fotografiez maimute in jungla, si sa colectionez pietre din insule,  si sa petrec timp cu verisorul meu care era in aceiasi ureche cu mine. Din acele  jucarii de exterior de care m-am bucurat in copilarie sunt cele din categoria triciclete si trotinete . Mai intai am avut o tricicleta pe care am pedalat-o pana la varsta de 5 ani. Apoi aveam o trotineta de metal argintie cumparata de tata, sau confectionata de el, ca nu-mi spusese, era doar un cadou pentru copilul care nu avea stare.  Eram pur si simplu extaziata de aceasta inventie umana, fiind mult mai placuta joaca cu trotineta decat cu bicicleta pe care niciodata nu reuseam sa-mi gasesc echilibrul.

    Jucariile de casa care imi placeau era: set oglinda si perie de par, galetusa  pe care o umpleam cu apa ca sa ud florile, caramizile lego; cand am crescut mai mare ma bucuram de jocurile oamenilor mari: joc de puzzle in familie, un joc pe  sah adaptat abilitatilor mele; mai jucam sah cateodata cand castigam in fata tatei, si castiga mama.  Asa invatasem in viata ca nu intotdeuna castigi, ca exista un echilibru in toate. Joaca ne pregateste pentru cand suntem oameni mari.

    Imi plac si acum aceste jucarii pentru copii: trotinete mici pentru oameni mari. Trotienta devenise o jucarie comuna pentru verisorul meu ce o gasea la fel de fascinanta. Si asa zilele trecute cand ma plimbam prin parc am vazut o doamna ce se plimba cu o trotineta. Imediat am avut o revalatie a copilariei si mi-am zis: Ce-ar fi daca-ar fi/Sa fim noi iarasi doi copii?.

    20820

    Sursa foto: trotineta- bestkids.ro

    Asa ca gasit pe un site cu jucarii Bestkids o trotineta pentru adulti: Trotineta Hot&Chocolate cel mai apropiat model de jucaria mea din copilarie. Este pliabila cu cadru si cric din aluminiu si ghidon ajustabil, avand un sistem de pliere rapida. Are un ghidon ajustabil pentru orice marime, roti cu rulmenti 8″, accepta orice omulete cu o greutate de pana la 100 kg, si orice copil cu varsta intre 5 si 99 de ani.

    177  Sursa: baza Lego- bestkids.ro

     

    Dar sa nu va formati o impresie gresita cum ca as fi fost o obraznicatura de copil, ce umbla doar pe afara. Din jocurile de interior imi placeau jucariile cu caramizi lego, cred ca printre putinele jocuri care ma fascinau la fel de mult ca si pe ceilalti copii. Nu stiu altii cum sant dar un set de lego basic bricks deluxe  cu care poti construi orice pot fi un cadou pentru orice adult care nu vrea sa renunte la copilarie.

    1768           Sursa: Lego-bestkids.ro

    Fiecare cu ale sale. Am prietene care inca mai colectioneaza jucarii de plus, au accesorii si haine imprimate cu Hello Kitty, si nu se dau la o parte de a sotron jucand 1-2 minute cu copii din vecini.

    Voi ce amintiri aveti legate de copilarie?

     

     

  • Ce pun in valiza

    Am fost multa vreme pe drumuri, fiind nevoita sa-mi fac des bagajele. Impachetari si despachetari totu devenise un automatism.  Ce pun in valiza tinea de o lista pe care o faceam inainte, in care cu liniuta scriam tot ce trebuie sa iau cu mine. Acea lista o iau cu mine, la destinatie. Dupa ce se termina voiajul cand fac din nou bagajul verific din nou lista.

    Oriunde merg iau cu mine cate o carte. Cand merg cu trenul imi place sa citesc. Majoritatea tinerilor am vazut ca se joaca pe tableta sau se uita la un film. Eu lucrez destul de mult timp pe calculator: mailuri, social media, blog. Pur si simplu vreau si eu sa citesc o carte. Dintre domeniile preferate: literaratura rusa, psihologie, turism si calatorii, spiritualitate si religie.

    Imi place sa citesc, asa ca iau cu mine in vacanta tot timpul carti. Mai jos sunt trei carti pe care nu  le am inca in biblioteca dar mi-ar placea sa le citesc.

    tara-ascunsa-un-ghid-turistic-alternativ-al-romaniei_1_produs

                                                                                    Sursa poza: elefant.ro

    calatorii-eco_1_produs

    Sursa poza: elefant.ro

    zalmoxis-de-la-herodot-la-mircea-eliade-istorii-despre-un-zeu-al-pretextului_1_produs

                                                                                     Sursa poza: elefant.ro

    Imi iau haine destule. Nu obisnuiesc sa-mi cumpar haine de la fata locului. Daca imi place vreun tricou, sau o pereche de sosete imi cumpar, dar vreau sa fiu pregatita. La capitolul articole de imbracaminte  imi iau tot timpul un numar rezonabil de sosete (una pentru fiecare zi), lenjerie intima, si haine in functie de sezon. Vara am tot timpul in bagaj doua rochii de zi, maieuri, pantaloni scurti, tricuri, o palarie, pantaloni lungi, fusta, un hanorac subtire.

    Accesorii ca umbrela, uscator de par, geanta, carnet pentru notite, pix, servetele uscate, servetele umede nu se lasa acasa; oriunde merg am nevoie de cosmetice: gel de curatare pentru fata, demachiant, gel de dus, sampon, crema de corp, crema protectie solara pentru corp, crema protectie solara pentru fata,  balsam de buze. Iau cu mine si produse de make-ul, dar in numar mai redus daca merg pe litoral. vara eu nu obisnuiesc sa ma machez. Nu folosesc fond de ten, doar BB cream atat pentru zilele insorite de la mare, dar si de la munte. Prefer sa-mi vopsesc genele si sprancenele, decat sa-mi car rimelul dupa mine peste tot. Stiu ca odata am facut aceasta greseala sa-mi iau rimelul in bagaj, era vara, si cand am coborat dupa 7 ore de mers in tren, rimelul arata ca fiert, Pur si simplu l-am aruncat dupa. Cosmeticele se pastreaza si se transporta intr-un mediu adecvat cu o temperatura optima. Eu le tin in frigider: rimelul, creionul de ochi, tusul, balsamul de buze, mastile de fata crema BB, fondul de ten. M-am invatat minte dupa aceasta experienta toropitoare si atunci cand calatoresc imi pun produsele sensibile intr-o geanta mica termoizolanta. Aceste gentute se gasesc penste tot, in diverse marimi si culori; sunt captusite pe interior cu aluminiu lucios, si vin la pachet cu niste racitoare la care se pun la congelator sa inghete dupa care pastreaza temperatura optima in gentuta pana cand se dezgheata total lichidul continut de recipiente. De preferat mai multe racitoare pentru o temperatura mai scazuta, pentru mai mult timp

    Bineinteles iau cu mine telefonul, incarcator, si laptopul daca implica o calatorie destul de lunga. Aparatul foto ma insoteste peste tot, o harta a regiunii sau un ghid daca le am deja.

    Disclaimer! Cartile listate mai sus sunt preluate pe pe magazinul online elefant.ro. Mai nou acestia si-au lansat un clubul elefant.ro pentru pasionatii de citit; printre beneficiile beneficiile abonarii la acest club (voucherul de bun venit in valoare de 90 lei, cadouri si reduceri exclusiviste),  elefant.ro se pozitioneaza pe piata romanesca ca mall online pentru intreaga familie, oferind clientilor sai o selectie de peste 130.000 de produse din zona de carte, ebooks si ereadere, jucarii&bebe, imbracaminte, incaltaminte, accesorii si cosmetice&parfumerie.

    Voi ce puneti in bagaj?

     

  • Barba nu te face filozof

    Precum spuneau prietenii nostrii latini: Barba non facit philosophum, adica barba nu te face filosof, dar ai facut primul pas pentru a deveni unul, as completa eu.

    In viata esti #pebarbata.Tine de tine sa alegi unde vrei sa mergi, si ce vrei sa faci. Prin liberul  arbitru ni s-a  oferit darul libertatii. Barba nu te face filozof, dar ce te impedica sa devii unul. Esti pe barba ta, si oricand ai putea sa incerci sa fii. Daca vrei ceva, iti asumi riscurile. In literatura motivationala se spune ca daca incepi sa  te porti ca X, sau sa te imbraci ca X, poti deveni un X foarte repede. Este un rezultat obtinut in urma unui algoritm necunoscut  ce insumeaza munca, caracter, vointa, motivatie, genetica, mediul de viata, energie universala, si dorinta.

    Fara sa vrem judecam dupa aparente. Daca esti imbracat in sutana, esti preot. Daca ai ochelari, o servieta in mana si citesti o carte in metrou-esti profesor; daca ai un vraf de hartii in barte si o geanta tip postas ce atarna greoi cu alte carti-esti student.  Micile diferente de stil faca o anumita tinuta, si look sa fie complet format, si sa intre intr-o anumita tipologie.  Chiar daca suntem in anul 2014 oamenii gandesc dupa aceleasi stereotipii tribale: esti ca mine, din lumea din tribul meu, daca arati si mai ales daca te imbraci ca mine.  In vremurile antice filozofii si  profesorii purtau barba, ca semn al intelpciunii.

    In zilele noatre barba este atribuita asa ziselor triburi urbane de hipsteri care au vrut sa fie diferiti de ceilalti. Eu nu ii vad ca undermainstram, si ca trend-setteri, contribuind la un adevarat curent in moda, si in viata de zi cu zi. Moda se reinventeaza asa si barba Credc a anul trecut ma uitat la televizor pe Fashion TV, si toate modele masculine purtau barba. Se trasa deja directia catre reintoarcerea la moda sfarsitului de secol XIX si inceputului de  secol XX cand erai chic cu monoclu si barbic. Invers stereotipurilor, hipserii sunt oameni creativi, care activeaza in domenii sociale si creative.In ciuda vorbelor pe care oamenii le spun cu ura despre ei, si toata masa de critici, ei sunt pe barba lor, si isi asuma statutul.

    În această vară, Philips lansează provocarea „Fii pe barba ta!”, prin gama de produse Click & Style, două modele de aparate de îngrijire versatile, pentru orice stil. Mai multe detalii găsiţi pe site şi pe Facebook.

  • Eu vreau pentru o vara fierbinte

    Se spune ca atunci cand iti doresti intr-adevar ceva, tot Universul conspira la indeplinira dorintelor tale.  Si de unde ar putea sa stie Universul daca nu-l anunti? Toate formele scrise si vizuale sunt numai bune, pentru inspiratie, si pentru canalizarea energiilor pozitive.

    Regulile spun ca trebuie sa ne inconjuram de obiecte care sa ne aminteasca de dorinta care trebuie indeplinita. Toate metodele sunt binevenite. Scriem in jurnal, in to-do-list, intr-o agenda, intr-un caiet de vise sau dorinte.

    Asa m-am hotarat sa scriu acest articol cu toate lucrurile faine pe care le-am descoperit pe site-ul magazinului online de lenjerie intima, si accesorii.

    Pentru ca e vara, ce vreau eu pentru o vara fierbinte sunt cele mai noi modele apetisante de costume de baie cu modele retro. E la moda valul vintage amintind de moda din timpul generatie mamelor  noastre: sutiene pline, slipi dama mai mari, ce acopera burta si soldurile. Genul de costum de baie pentru gospodina sexy.  Mie mi-a placut mult modelul de mai jos. Un set  simplu, de efect, in tendinte. Fetelor sa nu lasam prea mult la vedere!

    costum-de-baie-chilirose-retro-99499

     

    Mie imi place mult pielea. In garderoba am deja o fusta din piele de culoare maro, o fusta neagra de imitatie, si inca o fusta mini de piele care mi-a ramas mica. Pe site-ul Sevensins am gasit acest model de rochie leather din piele ecologica de culoare neagra.  Confera purtatoarei un  aer indraznet, fiind potrivit unei femei cu o atitudine dominanta, autoritara. Este si o creatie vestimentara eleganta in acelasi timp, subliniind linia taliei, fiind potrivita pentru o petrecere in club.  Rochia se muleaza perfect pe corp,  facandu-te sa pari mai slaba, efect datorat elasticului in zing-zag aflat in spatele fermoarului.

    rochie-chilirose-cr-3407-92650

     

    O tinuta mai atipica o reprezinta  modul de expunere de mai jos. Nu e vorba de rochia in sine, ci despre accesorii, caci acestea fac diferenta.  Rochia de mai jos are o croiala simpla, insa cu un decupaje de efect pe spate. Evidentiaza coapsele si fesele.  Iar modul de a purta colierul este doar wow!

     

    rochie-chilirose-dress-with-jewels-82701

     

    Orice rochie simpla poate fi accentuata prin accesorii deosebite. Modelul din poza de mai jos imi confirma ce am spus; lanturile atasate definesc silueta, si dau un aer stralucitor, glam rochiei.  Eu as purta aceasta rochie la o petrecere de tip cocktail  sau la o intalnire cu prietenii  intr-un club.

    set-sexy-chilirose-body-chain-model-1-99873

     

    Aveam impresia ca pe sevensins sunt doar  rochii, si lenjerie, insa am vazut recent si bijuterii. Mie imi mult cerceii rotunzi avand atasate diverse elemente. Acesti  cercei eleganti cu accente de toamna cu pietricele inspirate de auriul chihlimbarului, se potrivesc atat uor tinute de zi, cat si celor de seara. Fiind aurii vin bine cu o tinuta de culoare alba sau animal-print.

    mazza-cercei-autumn-branch-98081

     

    Da stiu ca e vara, dar trec aici si o pereche de colanti cu imprimeu animal-print. Ploia si frigul ne-a mai luat prin surpridere si in lunile de vara. Si sunt buni pentru la toamna, caci acusica trece timpul si vine octombrie.

    chilirose-colanti-animal-print-95235

     

    Imi plac mult ciorapi cu model. Nu m-am putut hotari, caci pe Sevensins am vazut atatea modele faine: albi, negrii, cu diverse imprumeuri. Pana la uma m-am oprit la modelul acesta de ciorapi negri eleganti cu modele florale.

    livco-dresuri-ahava-92590

     

    Pentru ca si noptile sunt fierbinti  mi-a atras atentia o pereche de pijamele, undeva la punctul dintre sexy si comod.  Aceste pijamale animal print pot face lejer parte din categoria lenjerie sexy  fiind  mai mult decat banalul duo-maieu plus slip. Mie imi place mult modelul animal-print. Insa prin magazine inca nu am vazut un model de pijamale animal-print. Poate acestea  sunt unicat.

    set-sexy-obsessive-felisia-82352

     

    Sa spunem ca lista mea de dorinte de pe Sevensins s-a terminat aici. Intotdeauna vrea eu mai multe, dar nu e bine sa epuizam bugetul. Universul ne ofera ceea ce ne dorim, dar sa nu prindem toata mana, atunci  cand ni se da un deget de ajutor. Putina moderatie se recomanda.

    Voua ce va place de pe magazinul online Sevensins.ro?

     

     

     

     

  • Care-i ultimul gest frumos pe care l-ai facut

    Care-i ultimul gest frumos pe care l-ai facut? Asa suna provocarea lansata de Constantin si Blogal Initiative in lumea 2.0.

    Parca ne-am obisnuit sa fim mai buni doar de Sarbatori (stiti zicala: De Craciun fii mai bun), ca in restul anului ne putem intoarce la pacatele si obiceiurile noastre proaste. Gesturile frumoase se impart in cele facute pentru tine, cat si pentru cei din jur. Cum in acest articol egocentrismul isi depaseste faza, sa ne gandim si la ceilalti. Nu sunt perfecta,  fiind la punctul de echilibru intre bun si rau, acolo unde cred eu ca mai toti muritorii se aseaza.

    Treaba asta mi-a dat ceva de gandit, pentru ca totusi ce inseamna un gest frumos? Cum ne dam seama ceea ce am facut noi, a fost perceput asa? Oare raspunsul persoanei cu un multumesc, sau satisfactia noastra de sine.? Si iar ma intorc la egocentrism, si la faptul ca noi ca oameni suntem adesea buni, doar pentru a ne clati orgoliul cateodata murdar.

    Imi amintesc ca am citit recent o carte in care scria oamenii care doar se gandesc ca ar putea face niste fapte bune, sau gesturi de atentie, erau mai permisivi cu ei insusi, si doreau cumsa sa se rasplateasca singuri, desigur nu facusera nimic, doar se gandisera la asta.  Adica daca ai ajutat o fata in tren sa-si ridice bagajul inseamna ca meriti trei beri in loc de una? Sau ca fata, daca ai ajutat o batranica cu o sacosa, asta te face sa  iti doresti sa te rasplatesti cu o ciocolata in plus pe langa desertul obisnuit? Oare ajutam ca sa fim ajutati?

    Asa ca fac acum o diseminare cognitiva pentru a descoperi un gest frumos pe care l-am facut, neasteptand vreo rasplata matariala, omenesca, spirituala, sau divina. Doar din motive: pentru ca suntem oameni, si nu reusim tot timpul sa ne iasa perfect toate.  Lasand la o parte filozofia ajutorului reciproc,  ultimul gest dragut pe care l-am facut zic eu fara sa ma gandesc la o posibila rasplata, a fost acum 2 saptamani intr-o dimineata cand am plecat din timp ca sa imi cumpar bilet  Ratb. Ma pregateam sa merg la un curs de public speaking, iar sosirea participantilor era asteptata intre 08:30 si 09:00, dupa aceea incepand cursul. Pentru nu imi place sa intarzii,  m-am pornit mult mai devreme. Odata ajunsa la  punctul ratb era un domn cu un copil care  trebuiau sa ajunga undeva, si era urgent sa schimbe abonamentul copilului. Am zis hai ca-l las, ca asa e timp destul, si tramavaiul vine repede, si ajung ca viteza luminii. Insa treaba functionareasca, au trecut mai bine de 10 minute pana i s-a facut copilului abonament, si deja era o coada teribila in spate, si lume revoltata, ca merg la munca si stau de 10 minute si nimic nu se intampla. In spatele meu o doamna se indeasa in fata, spunand ca ea se grabeste la munca, si trebue sa-si ia bilet. Desi la munca cand mergi, de regula iti cumperi un abonament. Dar nu judec. Eu eram in partea stanga, iar doamna in partea dreapta. Cand termina domnul cu biletul, sare in fata mea, fara sa intrebe si-si cumpara biletul cu ardoare. Doar ma uit insistent si vreau sa imi dau seama daca are ochelari de soare, sau ochelari de cal, avand in vedere ca nu vede oamenii de langa ea. Intr-un sfarsit isi cere scuze ca a intrat asa in fata, dar se grabea. Eu ii raspund: pai da, v-am lasat,ca asa va grabeati la munca.

    Gestul frumos de aici a fost unul trilateral: fata de doamna cu pricina,  eu avand agresiunea in sange imi statea pe limba sa o injur de  toate neamurile, incepand cu triburile neolitice pana in prezent, fata de oameni de acolo, ca totusi nu vroiam eu sa le stric  zenul asa  inclinat; si inca o data un gest frumos si fata de mine, insemnand ca am tacut. Pentru ca mergeam intr-un loc in care  invatam public speaking, si momentul acela era de fapt decisiv. Un speaker vorbeste cand trebuie, si tace la fel.