• Accelereaza metabolismul

    Acceleeraza metabolismul e parca strigatul organismului dupa o iarna lunga, lenta, in care mancarea grasa a stat bine mersi la masa cu lancezeala.

    Primavara se anunta calduroasa, asa ca trebuie sa revenim la viata odata cu primele adieri de primavara.

    Ca o fana-iaurt va anunt ca s-a lansat un nou produs e piata de iaurteala: Activia fibre, mai mult gust, si mai putine calorii.

    activia-fibre

    Activia Fibre este marca  fabrici Danone Romania avand la baza cunoscutele ingrediente: proteine din lapte, fermenți de iaurt si controversatul Bifidus Actiregularis, obtinut in laboratoare in urma cu 30 de ani dintr-un produs lactat tradițional fiind utilizat exclusiv in obtinerea produselor din linia Activia.  Poate nu stiati, dar fiecare pahar de Activia contine mai mult de 4 miliarde de fermenti probiotici Bifidus Actiregularis, plus alti fermenti de iaurt ca Lactobacillus bulgaricus și Streptococcus termophilus. Fermentii activi din iaurt contribuie la mentinerea sau refacerea florei intestinale, al carei echilibru este extrem de important pentru o digestie sanatoasa.

    Noul iaurt Activia Fibre este disponibil intr-un ambalaj practic de 171,5 de grame (150 g iaurt + 21,5 g topping-ul de fibre), o combinatie sanatoasa de este combinatia sanatoasa  de iaurt cu topping de batoane cu fibre. Activia cu fibre se anunta o gustare echilibrata din punct de vedere nutritonal, fiind potrivită atat la micul dejun, dar și ca gustare intre mese, sau desert. Cred eu ca tine de foame si pentru mesele rapide si usoare de seara, caci are 0,7% grăsime si doar 96 de calorii la o portie de 100 de grame.

    O portie de Activia Fibre iaduce 6,3 g de fibre din tarate de grau, contribuindalaturi de alte surse de fibre, precum cerealele integrale la accelerarea tranzitului intestinal si implicit la o buna sanatate digestiva, atat de necesara la orice varsta. Noul Activia Fibre asigura 25% din necesarul zilnic de fibre recomandat de specialisti pentru o alimentatie echilibrata. In plus fata de fibre, taratele de grau sunt si o sursa de vitamine din grupul B, si de minerale: fier, magneziu, fosfor, cupru, zinc, mangan, seleniu.

    Sunt curioasa sa-l gust! Voi ati incercat?

     

  • Primavara hoinara

    Turneul National o Primavara hoinara semnata de Marius Matache sta sa inceapa. S-au scurs 11 ani e la primul sau concert, numit Imperfect, ca orice inceput. De la debutul carierei artistice, s-au intamplat multe, insa stilul folk a ramas acelasi.

    Pentru a marca cum se cuvine trecerea celor 11 ani, albumul Hoinar prin Piata Matache va rasuna in 11 orase din Romania: București, Brașov, Bistrita, Medias, Timisoara, Craiova, Onesti, Roman, Suceava, Gura Humorului, Piatra Neamt.

    Afis-turneu-martie-marius-matache

    pe scurt programul se anunta:

    2 martie – Teatrul Mignon, Bucuresti;

    • 6 martie – Restaurant La Taifas, Brasov;

    • 7 martie – Class Cafe, Bistrita;

    • 8 martie – Hanul Greweln, Medias;

    • 12 martie – The 80’s Pub, Timisoara;

    • 13 martie – Casa de Cultură Traian Demetrescu;Craiova;

    • 18 martie – Biblioteca Municipala Radu Rosetti, Onești;

    • 19 martie – Restaurant Casa Veche, Roman;

    • 20 martie – La Fierarie – Pub Boem, Suceava;

    •21 martie – Casa de Cultură Municipală Gura Humorului

    •22 martie – Pub Km 0, Piatra Neamț.

    Poti asculta o mostra de sunet aici: https://www.youtube.com/watch?v=Kv1yRB7HhS

    Turneul lui Marius Matache are loc intre 2 si 22 martie si este realizat cu sprijinul Domeniilor Samburesti. Partener media: Kooperativa 2.0.

     

     

     

  • Bloggerul la nevoie se cunoaste

    Precum vechea zicala, prietenul la nevoie se cunoaste, putem juztapune si in situatia noii formate comunitati online din romania: blogosfera. Bloggerul la nevoie se cunoaste!

    O comunitate face treaba impreuna si la bine si la rau, si la piscoturi,  in ploaie, si pe cald, si pe soare. Asa ca Chinezul prin intermediul platformei Bloggerilor creativi Blogal Initiative a dat startul unei campanii umanitare, cu scopul gasirii unui sponsor pentru campania lui Zolty, un blogger cu mult curaj. Cine e Zolty? Un blogger activ, ce sufera de distrofie musculara congenitala, insemanand ca atunci cand scrie la tastatura foloseste doar un deget.

    Asa ca Zolty a decis ca ofere printr-un concurs la el pe blog  fostul lui scaun electric. Cumparat cu ceva timp in urma, a primit acum altul, dorind sa-l doneze pe cel vechi. Ca orice treaba electrica,  scaunul are nevoie de acumulatori, care costa aproximativ 1500 de lei. Asa ca ne-am gandit sa gasim un sponsor care sa il ajute pe Zolty. Bineinteles, viitorul sponsor va primi vizibilitate in social media, prin intermediul blogurilor noastre, membri ai vestitei si maretei blogosfere romanesti.

    Propunerile de sponsorizare se centralizează pe mail, la contact@blogalinitiative.ro.

     

     

    avem nevoie de un sponsor care să cumpere acele acumulatoare şi care să suporte costurile de transport ale scaunului. Totodată, anunţă că propunerile de sponsorizare se centralizează pe mail, la contact@blogalinitiative.ro.

     

  • Scoala de improvizatie

    Ar putea suna similar cu scoala vietii, dar nu este! Scoala de improvizatie este spatiul unde teatru modern se imbina cu distractia, totul sub indrumarea actritei  Mihaela Sirbu, membra a primei trupe de improvizatie din Romania, lector univ. dr. la Catedra de Arta Actorului din cadrul UNATC.

    scoala de- improvizatie

    La Scoala de Improvizatie inveti sa iti stimulezi creativitatea pentru a face fata unor asa zise situatii dificile. Teatrul de improvizatie este o forma de act dramatic in care se folosesc tehnici de improvizatie teatrala pentru a crea dialoguri, scene, cintece sau povestiri.

    Suna interesant ca o astfel de petrecere a timpului liber. Pentru ca toti suntem actori in viata, Scoala de Improvizatie imi suna ca o alegere de calitate in a ma invata sa ma adaptez la situatii neprevazute. Creativitatea este o arma a oamenilor inteligenti.  Spun da, deoarece are legatura cu interactiunea sociala. Improvizatia pune accentul pe interactinea cu publicul. Asa voi sparge definitiv bariera timiditatii, reusind sa tin un discurs cu succes, fara sa-mi tremure coardele vocale. Cumva improvizatia vine mana in mana cu acele tehnici de public speaking. O da, de mult a trebuit sa-mi schimb maniera oratorica, si cuvintele pentru a ma plia  pe public, pentru a le da ce vor. Improvizatia m-a ajutat, atat cat o stapaneam atunci.

    Indicis, si nu stii cu se se mananca improvizatia?

    -talentul actoricesc te scapa din multe situatii neprevazute

    -sa gasesti o alta scuza mai buna, clasica J’ai oublie mon cahier a la maison, a expirat

    -te ajuta sa te  furisezi cu talent atunci cand ai mai multa nevoie (in cazul in care te nimeresti intr-un cerc de fiziceni,  si tu credeai ca Kirchhoff este un fotbalist).

    Spor la improvizat!

     

     

     

     

  • Imi place the Garfield Show

    Imi place the Garfield Show. Un motan cu chef de aventura (din cand in cand), pufos, caruia in cam place viata: lazania, paste, pizza, si sa doara dimineata. Parca ma vad pe mine: ironii,  orbit de cafea, mancare italiana la ore fixe.  Diferenta sta in faptul ca mie imi place iaurtul, si nu refuz o felie de pizza cu anchoa.

    Primul episod cu si despre Garfield l-am vizionat intr-o dupa amiaza la Neptun, intr-o vara prea fierbinte, care dupa o balaceala m-a trimis direct la somn. N-am mai dormit caci am dat peste Boomerang TV, si cu al sau personaj blanos: Garfield. Si de atunci a inceput distractia.

    De ce imi place Garfield? Pentru ca e un model de relaxare intr-o lume intro-o continua cautare, si acumulare. Muncim ca sa ne cumparam lucruri de care nu avem nevoie, sau doar ca sa impresionam persoanele care nu ne plac. Sa moara dusmanii, cum ar zice unii. :))

    Din cand in cand trebuie sa fim Garfield. Sa ne bucuram de lucrurile care ne aduc relaxare si bucurie. O pizza alaturi de cei dragi, momente petrecute pe canapea cu un prieten drag, sau vizionarea unui serial de desene animate preferat.

    Desenele animate mie imi aduc zambetul pe buze si imi amintesc de copilarie, de personajele de animatie preferate: Bugs Bunny, Woody the Woodpecker, Tom & Jerry. Cand suntme copii privim cu inocenta si curiozitate viata animalelor, lucru ce ar trebui perpetuat si la maturitate. Sa nu uitam ca frica fata e animale a dus de exemplu la uciderea ultimului urs in Elvetia. Aceste desene animate ce personifica animale, contribuie la o educatie ecologica  de viitor.  Am putea spune ca povestile copilariei prin viata prin transformarea lor animatii. Asa am devenit constienti ca si animalele au simtiri, le este foame, sete, le doare capul, respira, traiesc. Cruzimea poate aparea si din nestiinta, si ignorata.  Pot spune ca desenele animate ne-au facut mai buni. Happy endings forever!

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Din cand in cand o pauza este binemeritata, iar Garfield stie asta!