• Mai multa indrazneala pentru IM World Mobile 2014

    Editia de anul acesta IM World Mobile s-a intins pe doua zile: 8 si 9 octombrie. Fiind prima editie la care particip am plecat cu mult entuziasm digital la mine.

    La intrare multa lume: check-in ul se face pe o tableta, badge-ul imprimandu-se automat. Asta da rapiditate! Invitatia la eveniment mi-a fost oferita de la prieteni de la SEO Monitor si Orkestra.ro, companie ce a avut un stand in cadrul expozitiei, si seminarii, deoaree IM World e mai mult decat un targ e zona de networking, si instruire.

    Cam asa arata un banner si catalogul expozitiei  primit la intrare:

     

    badge IM world mobile 2014

     

    Cum am intrat recunosc un candy bar facea deliciul privvitorilor. Fetele dragute de la Xerox Romania ne-au invitat sa degustam din bunatati: acadele,  bomboane cu cocos, briose.

    candy bar xerox

     

    Un mod creativ de a-si prezenta avantajele si pozitionarea pe piata:

    xerox stand IM world mobile

     

     

    Vodafone isi prezinta aplicatia m-pesa:

    Picture 008

     

    Un minion mi-a atras atentia. Lentoare nu mai  tin minte numele standului D)

    im world mobile

     

     

    O jucaria faina de perete:

    picture im world mobile 2014

     

    Future Corner cu Google Glasses si drone. Asta e pentru Mos Craciun sa tina minte.

    drone la IM World Mobile

     

    Si ce stie sa faca o imprimanta 3D; printeaza orice; poate imi printeaza si mie noua tabletea Nexus

    modelare 3D IM world mobile

     

    Am dat peste o veche prietena Ela Iliesi care a scos o carte Cum sa faci o afacere online. Contact cu abilitatile ei online am avut anul trecut cand am a fost instructoarea mea la un curs de SEO.

    cum sa faci afaceri online-ela iliesi

     

    Si pentru ca imi plac piesele de puzzle am mai facut o oprire de 180 grade la Xerox pentru a analiza cartusele revolutionare pentru imprimante: plastili ce coloreaza mai intens foaia alba. Sa dam drumul la joaca!

     

    xerox carus plastilina

     

    Am testat si noua tableta Mozilla si am pozat mascota dinozaur

    mascota Mozilla

    Cel mai populare locatii ale expozitiei: Future Corner si locatiile cu prezentare si dezbateri din ambele sali. Ce as fi vrut? Mai multa interactivitate.

     

     

     

     

     

  • Caz umanitar via

    Simona Tache, prin articolul ei, m-a impulsionat să scriu și eu despre povestea Oanei – fata care se luptă cu cancerul pentru a-și redobândi viața! O luptă grea, nu-i așa?! Dar nu imposibilă!

    Screen-Shot-2014-10-07-at-15.44.42

    Oana Livadariu are 34 de ani și a reușit să câștige acum ceva timp o bătălie importantă cu cancerul. Acum 4 ani s-a trezit din senin cu o tumoră pe creier de mărimea unei portocale. A fost operată în 2010 la spitalul Bagdasar, apoi a făcut radioterapie la Berlin. A avut parte de o victorie importantă, însă trimful nu a durat mult. Astăzi cancerul a recidivat, însă într-o formă mult mai agresivă. Oana nu se mai luptă cu o tumoră compactă, ci cu o mulțime de celule nimicitoare care i s-au infiltrat peste tot în creier, printre cele sănătoase. De data aceasta România nu o poate salva. Singura ei șansă este să plece în străinătate, în Canada, la Montreal Neurological Institute and Hospital, pentru a face o intervenție chirurgicală printr-o metodă specială. Tehnica se numeștefluorescence-guided resection of brain tumors și presupune rezecția celulelor tumorale cu ajutorul unei substanțe fluorescente, care delimitează vizual zonele infiltrate.

            Ideea este următoarea, Oana poate fi operată, își poate recâștiga viața și sănătatea, numai că operația este extrem de scumpă. Intervenția salvatoare a fost estimată la 100.000 de euro. Bani care nu se pot strânge bătând din palme, mai ales că de 4 ani, Oana s-a tot „plimbat” prin spitale și a avut cheltuieli foarte mari. În prezent tânăra urmează o cură cu citostatice, însă tumora continuă să crească, să se dezvolte și să-i impânzească creierul. Este în pericol, nu se simte bine deloc. Timpul este principalul ei inamic. Nu mai există vreme, fiecare secundă contează, așa cum fiecare bănuț o duce mai aproape de vindecare.

    Dacă vreți să donați, iată conturile ei:

    Oana Livadariu:
    Raiffeisen Bank (cod SWIFT RZBRROBU), sucursala Victoriei
    LEI – RO34 RZBR 0000 0600 0834 2460
    EURO – RO05 RZBR 0000 0600 1532 2908
    CONT PAY-PAL: dearwanna@yahoo.com

    BiletEXTERNARE.IOB_

            Rugămintea mea, dragi bloggeri, este să scrieți despre Oana! Să faceți lumii cunoscută povestea ei. Să încercăm să o ajutăm promovând cazul ei pe cât mai multe bloguri și pe toate rețelele de socializare. Să luptăm pentru ea, în scris, așa cum o facem pentru concursuri, cu același patos. Să ne unim forțele și să o ajutăm să strângă banii. Împreună putem schimba destinul Oanei. Împreună îi putem reda sănătatea. Haideți să ne rupem pentru o secundă din rutina noastră, să lăsăm pentru un moment advertorialele sau articolele pline de miez, și să scriem despre Oana Livadariu – tânăra care luptă cu boala mai ceva ca o războinică. În vreme ce unii își bat joc de propria sănătate și de propria viață, Oana a înțeles, printr-o modalitate crudă, că viața este cel mai de prețios dar și că sănătatea este cu adevărat cea mai importantă. Viața nu are preț! Să nu lăsăm banii să ne încurce!

             Oana își dorește să trăiască! O ajutați?

    P.S. Pentru mai multe informații, dați click mai sus, pe articolul Simonei Tache! Vă mulțumesc anticipat pentru fiecare donație, share și articol pe care îl veți scrie despre Oana! Vă pup!

  • Turul Romaniei cu Aygo

    Ca un călător desăvârşit ce mă aflu întotdeauna găndurile mi-au zburat în cele mai umbroase şi ascunse colţuri ale României. Cum oare o sa ajung eu sa le descopăr, să le surprind  frumuseţea dupa primele raze de soare ale dimineţii? Doar sa le iau prin surprindere, făcându-le o vizita neanunţată.

    Gata! La 18 ani sunt liberă să explorezi lumea, sau mai bine zis acum îmi permite legea. Am primit cadou noul Aygo, o masina ultra-smart marca Toyota.  Cand am primit cheile mi-au spus doar atat: Go Fun Yourself. Păi oare care sa fie cea mai mare distractie pentru mine? Normal calatoriile, să fac un tur al României aşa cum am visat dintotdeauna. Să dăm drumul la distracţie!

    aygo2-300x300

    Am pornit in lumea auto cu un chef mare de distracţie şi de explorat România frumoasă şi neaşteptat de surprinzătoare. Toyota e un brand cunoscut pentru durabilitate, şi tenta sport a maşinii, aşa că o să ţină fraiele când bag viteză. Nu mă aştept să întâlnesc drumuri largi şi autostrăzi delimitate, dar un drum fara radar tot o sa-si faca loc pe harta rutieră.

    Cu Noul Aygo voi descoperi locuri noi, dar  voi face popas la cele dragi mie, în care îmi doresc mereu să revin cu drag. România este cumva perfectă pentru distracţia la volan, o forma de turism practicată cu maşina, datorita izolarii unor puncte de maxim interes turistic. De exemplu cunosc persoane care merg la Odorheiu Secuiesc sa se dea cu bicicleta, însa până la Brasov ajungi cum ajungi, dar de acolo ai nevoie de o maşină.  Nu mai zic de faimoasa staţiune Straja, un loc sacru ai cărui legandă este conectata cu tradiţiile dacice, accesul este favorizat celor ce deţin o maşină. Aşa că, împreună cu Aygo voi ajunge şi în aceste locuri cumva inaccesibile calatorilor cu trenu, printre ma situam şi eu până acum.

    Am trasat o schiţă a turului României cu Aygo şi ce puncte de maxim interes turistic trebuiesc bifate:

    – cetăţile şi palatele din regiunea istorică a Moldovei (da da Moldova mea include şi Suceava, voi segregaţionişti de secol XVIII !): cetatile Sucevei şi Neamtului, Castelul Miclăuşueni şi Conacul Polizu din judeţul Iaşi;

    -judeţul Buzău cu mănăstirile rupestre şi Vulcanii Noroioşi;

    -Dobrogea eternă cu Tulcea, Babadag-Enisala (unul din locurile mele preferate din Romania);

    -Bucureştiul şi împrejurimile (Domeniul Mogoşoaia, Domeniul Mănăştia, Cotmeana, Snagov, Căldăruşani )

    -Argesul  spiritual cu biserica Curtea de Arges, şi mănastirile rupestre: schitul negru Voda, mănăstirea Nămăieşti, schitul Corbii de Piatră.

    Să mă încumet să dau roata şi pe Transfăgărăşan? De de nu? Merită priveliştea asupra lacului Bâlea.

    Şi mai vreau eu sa ajung în Parcul Naţional Retezat, dar cumva aprope de baza masivului, să mă opresc la o pensiune şi apoi să mergem la pas. Vreau să văd marmotele. Ştiu că la noi nu învelesc ciocolata în staniol, dar sunt totuşi curioasă ce fac ele atâtea ore in pădure? Oare nu s-or plictisi  dacă nu fac ciocolată?

    De aici Toyota Aygo va merge spre Orăştie-Sarmisegetusa-Densuş. Apoi pe  ruta  oraşelor Timişoara – Alba – Iulia – Cluj-Napoca. De aici ne vom îndrepta  spre Maramu’: la Sighetu Marmaţiei şi spre bisericile de lemn. Şi apoi pe vale în jos către partea de ţară în care mi-aş construi o casă de vacanţă la primul milion de euro încasat: Harghita. Musai opriri: Ghergheni-castelul Lazărea, Topliţa, Borsec, Bicazul Ardelean-Cheile Bicazului şi gata Ayro merge spre casă.

     

     

     

     

     

     

  • Romania-lumea noua a inovatiilor digitale

    Da, Romania va deveni in curand taramul hub-urilor tehnologice si digitale. Curentul inovativ se va dezvolta incepand din Bucuresti si se va raspandi spre toate centrele universitare ale tarii, si tot mai departe, din Bucuresti pana in Chisinau daca asta vor vrea.

    De mentionat faptul ca  iPhone 6 ajunge repede  in Romania prin QuickMobile, insemnand ca România, prin QuickMobile, primii care aduc noul smartphone in Romania, pun Romania  pe harta lansarii pe Glob al  noului smartphone  iPhone 6.  Cat de important e?

    -Pai cea mai buna viteza de internet din Romania are nevoie de un suport cu stil;

    -Pentru ca piata de credite e de cativa ani in usoara scadere, si asta e un bun stimul sa creasca 🙂

    -Pentru ca fita are mare trecere la romani, si ai bani n-ai bani de cartela prepay si MB de internet trebuie sa ai cel mai cel telefon;  linistiti-va; in curand veti lua Phone 6 la un pret mai bun, iar snobii isi vor comanda online de pe Quickmobile noul Iphone 7 x Gold cu cristale Swarovski.

    – Pentru un online enthusiast noile gadgeturi lansari si aplicatiile lansate fac parte dintr-un stil de viata

    -Daca Iphone 6 e tare in State, e clar  e tare si la noi, asa trebuie sa ajunga si pe meleagurile noastre.

    -Suntem totusi un popor pasionat de nou in materie de industrial si tehnic.

    -romanii sunt in medie angrenati in digital, au bloguri, sunt activi pe retelele de  social media, si creaza aplicatii

    -un viitor taram al dezvoltarilor digitali trebuie sa fie mereu in pas cu inovatiile din tehnologie

    Atentie concurs!

    Tata la bloggeri Cristian China Birta alias Chinezu organizeaza un concurs pe baza de comentarii sponsorizat de Quick Mobile, in care poti castiga un Iphone 6. Iti surade ideea de a fi primul detinator al unui Iphone 6 din Romania?

     

    Totodată, anunţă în articol că cei de la Qucikmobile sunt primii care aduc noul iPhone 6 în România şi invită-ţi cititorii să participe la concursul de pe blogul lui Cristi.

     

  • Care este reteta miraculoasa a fericirii?

    O veche zicala in limba sanscrita ne da  reteta miraculoasa a fericirii: Sa fii bucuros de fiecare clipa, sa fii sanatos si sa vezi binele in jurul tau, si atunci nu vei  mai avea nici o suparare. Aceasta filozofie se regaseste si in stiintele vedice conturate si dezvoltate la inceputuri in India, de unde a pornit dezvoltarea unei stiinte aparte: stiinta vietii sau ayurveda.

    Fericirea sta in trairea constienta a momentelor minunate din viata de zi cu zi.  Atunci cand starea de sanatate de nelinisteste nu te mai poti bucura in voie de clipele frumoase ale vietii, si asa reteta fericirii nu este completa: lipseste sanatatea.

    Ayurveda schimba paradigma tratamenului si vine cu o fuziune holistica in premeditarea gandirii clasice europene de a trata organul si boala. Stiinta vietii inseamna considerarea organismului uman ca un tot: o imbinare echilibrata a trupului, spiritului si emotiilor. Boala vine din pricina trupului, cat si din suferinta psihica si spirituala. Asa ca ayurveda impune un altfel de tratament, si o astfel de viziune asupra prevenirii bolilor. Si ne intoarcem iaras-si la dulcea prajitura a fericirii si simpla ei reteta: bucuria clipei prezente, sanatatea, si  compasiunea catre ceilalti.

    Bucuria tine de modul nostru de perceptie asupra lucrurilor marunte. Compasiunea tine de educatie prin care oferim prezumtie lumii ca toti oamenii sunt in esenta lor buni, si doar frustarile i-au transformat.  Am putea parafraza spunand ca un om rau este un om bolnav. Asa ca fericirea nu va aparea niciodata in curtile celor bolnavi.

    Chiar imi aduc aminte de o iarna mai friguroasa cand am racit si spiritul Craciunului nu prea m-a cuprins. Nici gustul mancarurilor,  nici cozonacul dulce al bunici nu ma imbiau prea tare;  nivelul de nergie era scazut, iar aroma cafelei cu scortisoara, si ceaiul negru de abia imi dadeau o farama de energie. Stiti cum e la romani, daca e sarbatoare si nu bei nimic, e cam degeaba 🙂 Si cand esti racit, nu-ti  prea vine chef de mancaruri grele gen salata de boeuf cu maioneza, si de digestive gen Jager, sau de vreun vin fiert. Pe scurt privesti pe geam cu jind la cei care se ingramandesc in straturi de zapada, se bat cu bulgarii de nea, si fac oameni de zapada. Te multumesti si tu cu gandul ca ai mai mult timp sa citesti, dar stii si tu ca nici de asta nu ai chef.  Pe scurt ai o iarna in care brusc esti imun la un singur lucru:  fericirea celorlati.

    In timp ce toate aceste idei imi vin in minte e toamna, e frig, si dau din taste purtand in picioare botosi grosi de iarna. E aceea perioada a anului cand e frig afara, dar parca e mai frig in casa. Nasul e infundat, si simti asa ca ma cam asteapta o raceala.   Si cum iarna e pe aproape si mai sunt 3 luni pana la Craciun, vreau sa intampin Sarbatorile de iarna cu mult zambet pe buze. Asa ca am propriul meu kit de sanatate pe timp de iarna. Ca oricat de frumos ar fi afara, masa imbelsugata si multe cadouri sub brand, sanatatea este ingredientul necesar al fericirii.

    Asa ca kitul meu marca  Himalaya  contine un decongestionant nazal ,  capsule pentru imunitate Septilin, sirop pentru tuse Koflet.  Restul cutiutelor  sunt pentru membrii ai familiei : Liv.52 pentru bunica fana declarata a acestui adjuvant in buna functionare a ficatului, Rumalaya pentru durerile de picioare ale tuturor din familie; si bineinteles sapunelul meu pentru fata cu neem si tumeric pentru acele zile speciale cand cosurile imi invadaza pielea; aceste doua substante au efect anti-inflamatoriu, antiseptic, si cicatrizant, bune pentru ameliorarea si tratarea acneei. Pentru ca fericirea si sanatatea insemana sa ne simtit bine in propria  piele.

    produse anti-raceala Himalaya Herbals

     

    Ma declar incantata de acest decongestionant nazal sub forma de balsam pe baza pe plante: menta, eucalipt, camfor, ce au efect anti-inflamator, anti-bacterian, si relaxant, recomandat in ameliorarea afectiunilor sistemului respirator. Asa ca seara dupa o baie fierbinte la picioare, un ceai cald, ma ung  cu acest balsam pe nas si pe frunte, mansand usor  in zona sinusurilor. Recunosc ca la incepeut m-am gandit ce poate sa faca acest balsam din moment ce se aplica extern, cum mi-ar putea desfunda nasul? Ayurveda are totusi misterele ei. Si cum necum m-am hotarat sa-l incerc. Nu zic ca m-am dat pe nas, apoi mi-am pus la intrarea in fosele nazale putin. In primele secunde nu am simtit nimic. Frectie zic. Si in cateva minute m-a luat cu o usturime generala a nasului, desi era desfundat, simteam asa ca o fierbinteala in stil wasabi;  si fuga la baie sa ma spal. Asa ca mi-am adus aminte  ca ayurveda inseamna calm, rabdare, caci si Dumnezeu a avut nevoie de 7 zile sa creeze lumea. Asa ca m-am pus in pat m-am uns doar pe piele: frunte, arcade, nas, si am asteptat. In 5 minute puterea plantelor s-a eliberat, simtind o caldura relaxanta asupra pielii, iar camforul mi-a eliberat usor nasul, observand ca si peste noapte respir mai bine.

    Pentru ca kitul meu de sanatate a venit  via online, si tu poti incerca o noua abordare de tratament si prevenire a afectiunilor specifice sezonului rece. Lasa un comentariu la articolul meu cu parerea ta despre  medicina alternativa: ayurveda, fito-terapie, etc, si cu reteta ta secreta pentru fericire, si poti castiga un voucher de 50 de Euro cu care sa-ti cumperi produse de pe http://www.hboutique.ro/, magazinul oficial Himalaya Herbals Romania.

     

     

  • Se anunta SkyRun 2014

    Se anunta Sky Run 2014.  Dupa editia de succes de anul trecut in care toti cei 600 de inscrisi si participanti au trecut de ultimul etaj de finish, sunteti asteptati la maratonul de alergare pe scari de anul acesta, pe data de 25 octombrie, in locatia devenita deja emblema: Sky Tower-cea mai inalta cladire din Romania.

    Poster-SkyRun-20142

    Maratonul va fi o cursa cursa contratimp, de alergare, pe scari, in cea mai inalta cladire din Romania  insemnand 34 de etaje, 680 de trepte, 119 metri ascensiune. Crezi ca nu te tine? Afla ca bloggerul si atletul Gabi Solomon va alerga in premiera nationala timp de 24 de ore pe scari.

    Acest eveniment are ca scop caritabil dotarea spitalului Hospice din unitatea din Parcul Plumbuita, toate taxele de participare fiind donate 100% pentru buna functionare a centrului HOSPICE beneficiarii sunt adulti cu cancer in stadii avansate si copii cu diagnostic limitativ de viata, care au nevoie de servicii medicale specializate de ingrijire paliativa.

    Saptamanal vor avea loc incalziri, accesul fiind permis unui grup restrans. Chiar daca in prima zi le deschidere a cladirii, accesul a fost liber, in prezent este restrictionat. Asa ca e o buna ocazia sa vizitati cladirea. Locatia este accesibila, la doar 5 minute de gura de metrou Aurel Vlaicu.

    In plus e un bun prilej de a te urca in varful Sky Tower si de a te bucura de privelistea din cel mai inalt punct din oras.  Daca poti alerga in orizontala poti si putin pe verticala.  Cu totii avem antrenament la urcat pe scari: cand nu merge liftul, cand scarile rulante la metrou s-au blocat, sau cand ne plimbam de pe un etaj la altul prin institutiile publice.  Eu am inceput antrenamentul prin facultate, cand avam cursurile la toate nivelurile: demisol, parter, etajele 1-4. Si orarul era cam asa: 10:00-12:00-demisol; 12:00-14:00 etajul 4; 16:00-18:00 etajul 2, 18:00-20:00 etajul 3 unde erau amfiteatrele.  Am facut Geografia la Universitatea Bucuresti. Cred ca prin intensele plimbari ne pregateau cumva tonusul pentru munte.

    Eu sustin cea de a doua editie SkyRun, organizata in Sky Tower, cea mai inalta cladire din Romania, de Raiffeisen Property International si smartatletic in beneficiul Fundatiei HOSPICE Casa Sperantei. Va invit si pe voi sa va inscrieti in competie ajutand astfel la  dotarea si functionarea spitalului HOSPICE.

    Hopa sus pe scari si inainte 🙂