• Borcanul cu multumiri de anul asta

    Cum survolam pe internet am descoperit conceptul borcanului cu multumiri sau greetings jar. Iei un borcan cat mai inspirant cu putinta, si il umblii cu biletele de hartie pe care transpui micile bucurii lucrurile pentru care esti recunoscator in fiecare zi. Apoi la sfarsit de an, rastorni borcanul, si recitesti impresiile lucrurilor si evenimentele care ti-au fost daruite.

    borcanul cu multumiri

    Ce am scos din borcan? Cea mai buna placinta cu dovelac, masaj cu ulei de lavanda, drumetie la bisericie rupestre din Arges, cum am trecum pe un nou domeniu, cartile primite cadou, si tot asa.

    In primele zile ale lunii ianuarie, mi-am ales borcanul si de atunci am tot adaugat multumiri.Recunosc ca de multe ori am lasat senzatia stresului cotidian sa ma conduca, si borcanul meu nu e plin la capacitate maxima, dar anul viitor se compenseaza.

    E normal sa fii constient zilnic de lucrurile frumoase din jurul tau, si un multumesc din inima in tacere, e un cadou pe care il faci Universului, dar si tie.

  • Gloves in a bottle

    E sfarsit de decembrie, si iarna si-a intrat in drepturi. Nu stiu la altii cum e, dar la noi nu e frig, cat bate vantul. Caciula, fular, manusi, ghete captusite, m-am echipat cum trebuie.

    Iarna, ingriirea trebuie sa vina din toate partile: intern cat si extern. Da iarna trebuie sa consumam multa apa, ceai, sa ne hidratam corect, caci pielea noastra are nevoie de apa. Si cum sezonu iernatic e in plin, m-am adaptat trusa zilnica de cosmetice In functie de temperatura de afara: masca de par be baza de ceara de albine pentru parul dezitratat, balsam de buze, crema de corp, crema de fata puternic hidratanta. Asa am pun mana pe o lotiune de corp complexa ce poate fi folosita si pe fata: Gloves in a Bottle, insemnand ca lotiunea functioneaza ca o pereche de manusi invizibila: te protejeaza de frig, de iritatrea pielii provocata de apa rece. Am folosit-o cateva saptamani, inainte de caderea masiva de zapada, pentru a-mi repara pielea dezitratata de la coate 🙂 Eu am ce am cu genunchi, coatele, si buzele, se usuca cat ai zice inghet.

    crema de maini gloves in a bottle
    crema de maini gloves in a bottle

    Gloves in a bottle e un concept revolutionar al cosmeticii: protejeaza si trateaza pielea uscata, fiind considerat cel mai bun tratament pentru pielea uscata: intr-adevar functioneaza, iar coatele meie arata mai bine. Va arat si poze daca vreti 🙂 Cel mai important e ca ramane si dupa ce te speli pe maini, sau te joci prin zapada. Eu nu tot timpul iau manusi cand ma fac in zapada, dau fac bulgari. Imi plac sa simt pe pielea mea consistenta fulgilor de nea.

    E destul de folosita peste ocean, fiind populara in randul celor care fac munca fizica: ingineri, lucratori in padure, constructii. E recomandata de medicii dermatologi, si intr-adevar mirosul confirma ca nu e doar o lotiune cosmetica, si un tratament: miroase putina medicament si a praf doctoricesc. Costa doar 56 de lei, dar isi face treaba. Vi se pare mult, sau putin, medicamentele in tara asta costa!

    E deja ianuarie si inca m-am am crema. Nu folosesc multa, apas de butonul din capac, si curge atat cat este nevoie. Ma ung de mai multe ori pe zi, cat este nevoie. Nu ingrasa pielea, si nu lasa urme uleioase, pur si simplu hidrateaza. M-am dat pe fata (de cateva ori), pe maini, unghii, pe picioare. Am o piele destul de sensibila, atopica, si pot spune ca e o crema sigura, fara potentiali alergeni.

    Pe forumurile din strainatate sunt sceptici, dar si oameni care zic ca trateaza de minune eczemele. Produsele-tratament nu au parfum adaugat, sau mirosuri apetisante de scortisoara, si ylang, ylang, ci miros a glicerina, si alte substante folosite in tratamentele pentru piele. Frumusetea nu miroase tot timpul a trandafiri. Pana acum Gloves in a Botle are un Like de la mine. Si acum se gaseste si in Romania, desi noi am fi trebuit sa o inventam, avand in vedere ce crivat bate pe aici in ianuarie.

    Sut curioasa de opinii, si recenzii ale produsului si de la alti consumatori. Ati folosit Gloves in a bootle? Astept pareri in sectiunea comentarii a blogului. Sa ne hidratam fericiti!

  • A darui inseamna a primi

    E mare forfota sub fulgii de zapada. Zilele fastuoase ale Craciunului s-au scurs ca apele Bistritei dezghetate. Dintr-un motiv de bucurie a Nasterii Domnului si a venirii Mosului cu sacul de cadouri pentu copii cuminti, Sarbatoarea Craciunului a devenit stress, oboseala, si depresie.

    Sa vedem in fiecare zi a partea plina a paharului cu apa este greu. Bunatatea nu inseamna a darui doar de Craciun, la aniversari, ci sa descoperim frumusetea cadoului in fiecare zi, fara un motiv anume. A darui inseamna a primi: un zambet, o imbratisare, o sclipire a unei prietenii pastrate in suflet. Sa lasam ipocrizia la o parte si sa recunoastem: toti ne asteptam la cadouri in perioada Sarbatorilor de iarna. Dar ce poate fi mai frumos ca un cadou neasptat intr-o zi ploioasa de mai.

    Cadourile ne fac sa vedem partea frumoasa a vietii, ne fac sa ne simtim importati pentru ceilalti. Eu aleg cu grija un cadou, si tin cont de preferinte. Sunt de parere ca aunci cand alegi cuiva un cadou se reflecta cat de bine il cunosti, demonstrand din grija ta pentru persoana respectiva.

    E atat de simplu. Daca ai un prieten gurmand, nu inseamna ca trebuie sa faci o comanda la catering pentru a-i face o mare bucurie, desi cred ca i-ar placea :). Gurmanzii tin cont si de ambianta mancarii, vase, fete de masa, asa ca un set de tacamuri i-ar face placere. Adora vinurile scumpe, iar Chile ti se pare prea departe. Poti sa-i daruiesti un desfacator personalizat. E cititor inrait cu o biblioteca atat de mare, incat nici el nu mai stie cate carti are? ai vrea sa-i daruiesti o carte, dar te gandesti ca poate o are? simplu: o coperta de carte, un semn de arte cu totul special, pau un bookbag il/o poate ajuta.

    Cand e vorba de cadouri nu caut zile si nopti cadoul perfect pentru ca nu exista; aleg lucruri simple, de efect, care conteaza. Daruind primesti, poate nu de la aceiasi persoana, si nu in aceiasi zi. Cumva lucrurile sunt cu dus si intors. Daruieste din inima, si vei primi la randul tau un cadou neasteptat atunci cand vei avea cea mai mare nevoie.

    Bucuresti, 12.12.2014: Retailerul de electronice si electrocasnice DOMO lanseaza campania de imagine “Lucrurile bune se întapla in fiecare zi”, provocandu-ne pe fiecare dintre noi sa cautam lucrurile bune care au loc in fiecare zi.

  • Playlist de iarna

    Fulgii de zapada, vuietul vantului, ma face sa ma gandesc la taramuri neexplorate, la tari aflate sub straturi groase de zapada, orase feerice impodobite cu lumina.

    O carte fascinanta, un film bun, caldurica, ceai cu scortisoara, cafea cat cuprinde, si chef de ascultat ritmuri iernatice.

    Curiosi ce asculta Florina pe vremea asta? Impartasesc cu voi cateva piese de iarna cu totul extraordinare, mai vechi sau mai noi.

    1. O interpretare de exceptie a melodiei clasice O Holy night de catre cantaretul islandez
    Eyþór Ingi Gunnlaugsson, care a participat la Eurovision in anul 2013. Mi-a placut atunci piesa, si prestatia sa pe scena, si de atunci sunt la curent cu noutatile sale.

    2.Si ceva mai energizant:

    3. Unheiling: Winter land, o melodie despre copilarie, vise, si adulti care au crescut prea mult.

    4.Júníus Meyvant(nume de scena)-musica din catgoria icelandic indie

    5. Trans-siberian Orchestra adaptarea dupa Beethoven:

    6. Trans-siberian Orchestra Christmas Eve

    7.Dima Bilan-Cand gheata se topeste:

    Cara este preferata voastra?

  • Top 5 tabieturi sanatoase

    Ce inseamna sa mananci sanatos? Care sunt pasii catre o viata echilibrata si implinita? Multa lume vorbeste, multa lume scrie, si putini sunt cei care stiu raspunsul.

    Secretul sanatatii sta in fiecare dintre noi, in propria formula ADN. In randurile de mai jos va voi arata asa cum vad eu tabieturile sanatoase.

    Pe primul loc se afla intensa hibernare pe timp de noapte: somnul: orele lungi si dese, cheia marilor successe. Imi place sa dorm, iar 8 ore pe noapte e minimul sub care nu cobor. Nu sunt pretentioasa, dorm fara perna.

    Apa este esenta vietii. Imi place apa plata, si beau cat cuprinde, mai ales vara.

    Imi plac salatele. As manca toata ziua frunze de salata (iceberg, rucola, raddichio) alaturi de branza, oua fierte, nuci, seminte, peste, legume; salatele au un gust mai bun alaturi de dressing-uri hranitoare. Poate nu stiati, dar vitaminele din legume si verdeturi se asimileaza mai repede prin intermediul grasimilor. Tot timpul adaug in salate ulei de masline, sau dressing pe baza de iaurt.

  • Pinterest-boards cu idei pentru Christmas party

    Sunu o mare fana a retelei de socializare si distribuire de fotografii Pinterest. Retete cu imagini salivatoare, peisaje magnifice, DOY, animalute pufoase, dar si poze cu haine, cosmetice si make-up. Pentru ca o fotografie face cat o mie de cuvinte, m-am gandit sa fac aicilisea o insiruire a board-urilor de pe Pinterest care m-a inspira:

    *Dulciuri preparate in casa si decoratiuni DOY:

    [eeweepinterest url=”https://www.pinterest.com/seevanessacraft/christmas-crafts-recipes-activities/”imgw=”100″ w=”520″ h=”350″]

    [eeweepinterest url=”https://ro.pinterest.com/katscakeskurri/christmas-ideas/”imgw=”100″ w=”520″ h=”350″]

    *Revista din SUA, Better Homes and Gardens cu:
    [eeweepinterest url=”https://ro.pinterest.com/bhg/crafty-christmas-ornaments/”imgw=”100″ w=”520″ h=”350″]

    *O bloggerita de cooking din Franta. Merveilleux:
    [eeweepinterest url=”https://www.pinterest.com/fashioncooking/favorite-food-images/”imgw=”100″ w=”520″ h=”350″]

    https://ro.pinterest.com/maple432/winter-and-christmas/

    https://ro.pinterest.com/mum2frazer/cristmas-crafts/

    https://ro.pinterest.com/gbreadsmile/cristmas-crafts/

    https://ro.pinterest.com/1971miertje/cristmas-crafts/

    https://ro.pinterest.com/giulianeta/cristmas-craft/

    https://ro.pinterest.com/aldeacaroline/diy-cristmas-decor/

    https://ro.pinterest.com/Pup0911/christmas-party/

    https://ro.pinterest.com/chellemay/i-love-christmas/