• ‪#‎beautybloggersmeetingbybeautybarometer‬

    Un grup de fete cochete si-au dat intalnire pe la orele 18:00, miercuri, 12 noiembrie intr-un loc cu totul aparte din oras: InSpire, o casa veche, ce ne aminteste de stilul de viata al secolelor XIX-X, la ‪#‎beautybloggersmeetingbybeautybarometer‬

    Suntem un grup select adunat in uma exprimarii clare a pasiunii pentru make-ul si produse de skin-care, dar si avide de informatie digitala. Grupul s-a format in uma participarii la workshopurile de beauty blogging organizate de Anamaria Tatucu, de la Beauty Barometer.

    La un ceai cald, sau o cappucino cu spuma, am vorbit despre lansari, colectii de iarna, cosmetice, noi arome si texturi.

    Un reprezentatant al companiei Vectem din Spania, a prezentat o gama de dermatocometice si ne-a rasfatat cu mini-produse pentru a descoperi avantajele produselor care ingrijesc si trateaza in acelasi timp: Tractopon, Ponemo, Xheken: creme pentru pentru fata, pentru maini, dar pasta de dinti cu extract din plante. Ani ne-a vorbit despre Qi Cosmetics, produse hand-made fabricate in Romania: creme, fond de ten, scub-uri.

    Cadourile au fost punctul culminant al serii, alaturi de tombole si surprize de la sponsori: Estee Lauder, noua gama H3 Derma + Gerovital-Farmec, Melkior, Vichy, Marionnaud, Sephora, L’Oreal, MFa&Scwarzkopf (Henkel), Uriage, Dove, Batiste Dry Shampoo (AdPharma), B.U., Elmiplant, handmade Bianca de la  QI Cosmetics, produse organice de la  Belfiore.ro (Gamarde si Phyt’s Organic Makeup).

    Mai multe poze cu produsele primite pe pinterest in board-ul special creat:

    [eeweepinterest url=”https://ro.pinterest.com/florinafecioru/beauty-barometer-meeting/” imgw=”100″ w=”520″ h=”350″]

     

     

  • Ziua buna se vede de dimineata

    E o vorba din batrani cum ca “ziua buna se vede de dimineata”. Pentru ca interpretarile mereu isi fac loc, eu descriu cum vad eu zicala aceasta.

    De dimineata trebuie sa fii energic si in forma ca sa poti sa-ti mentii ziua la cote maxime. Cum incerc sa fac eu asta? Dorm minim 8 ore, si  intotdeauna mananc inainte sa ies din casa. Micul dejun e un must-have, vorba englezulului. Si intotdeauna atasez un energizant sanatos: o ceasca de ceai verde aromat cu vanilie sau lamaie,  o ceasca de cafea sau un pahar cu suc prospat de portocale.

    Pentru mine micul dejun este cea mai importanta masa a zilei. Chiar daca nu am pofta de mancare, sau imi este prea somn ca sa imi pregatesc un dejun mai consistent tot timpul mananc cate ceva: poate doar un sandvis, un iaurt, sau un fruct.  In general prefer sa iau un mic dejun bogat in proteine, alaturi de legume si salata, dar si un desert. Asa ca mai bine mananc desertul dimineata, decat seara, cand nu prea mai am nevoie de extra-carbohidrati si zaharuri.

    Treaba cu micul dejun se invata. Asa am fost educata de mic copil sa mananc intotdeauna de diminata, pentru a nu lesina pe drum (vorba bunicii).  Desi tocmai ea care nu ar mananca dimineata pentru ca nu-i place, s-a autoeducat singura, pentru ca a inteles importanta micului dejun pentru sanatate. Ea are o predispozitie catre diabet, si a fost diagnosticata cu cativa ani in urca cu risc de diabet. Si a inteles ca pentru o buna sanatate a digestiei trebuie sa respecte minimul de trei mese pe zi, sa nu faca abuz de carbohidrati (ce ne mai plac produsele de patiserie si unele dulciuri).

    Cred ca cu totii am vazut pe acei oameni care ingurgiteaza orice, oricand si nu au nimic, inca; cu totii avem predispozitii spre anumite afectiuni, si e bine sa le prevenim. Daca bunica a avut risc de diabet, oricand pot fi si eu pe lista. Surprinzator sau nu anul acesta mi-am facut analiza ADN pe linia maternala (haplogroup Mtdna). Si pe langa origini, an al mutatiei genetice, si origini, aceasta analiza te ajuta sa aflii la ce afectiuni esti predispus in functie de haplogroup. Surpriza: am mtdna k1c predispus catre diabet, asa ca trebuie sa fiu atenta la ce mananc, mai ales ca am o afinitate catre carbohidrati; asa putea spune ca sunt carbo-holica.

    Pe site-ul http://www.complete-life.ro  am aflat despre o astfel de campanie de trezire a constiintei a ce trebuie sa mancam: in acest an pe 14 noiembrie are loc Ziua Mondiala a Diabetului. Cu aceasta ocazie, Federatia Internatională de Diabet a lansat o campanie de presa pentru a atrage atentia asupra importanţei unei alimentatii echilibrate zi de zi, atat pentru prevenirea diabetului zaharat de tip 2, gestionarea tuturor tipurilor de diabet,  dar si prevenirea acestei afectiuni.

    Complete-Life-680x150px-600x132

     

    Printre informatii si sfaturi site-ul pune la dispozitie cateva unelte online precum calculatorul de carbohidrati, calculatorul IMC, dictionar cu termeni specifici, articole, si diverse noutati despre evenimente conexe.

    Multe studii au scos la iveala ca in mare procent romanii neglijeaza micul dejun, multi rezumandu-se doar la un iaurt sau o cana de ceai cu ceva usor. E bun si asta, dar micul dejun trebuie sa fie consistent. Macar in weekend sa ne bucuram de un mic dejun bogat. De exemplu iaurtul este popular doar la noi la micul dejun, in multe tari fiind consumat seara, sau ca gustare intre mese. Mie imi place iaurtul oricand, dar daca mananc si oua fierte, branza, si apoi un  100 g iaurt pentru masa de dimineata.  Su nu doar proteine, incerc un mix acceptabil: oua fierte cu rosii, morcov crud cu branza, salate (cateva frunze de salata iceberg, rucola, sau radicchio in sandvisuri).

    Imi plac mult salatele: legume, branzeturi, peste, tot felul de verdeturi.

    Picture 673 Picture 671 Picture 672 Picture 682

     

    Ca regula personala mananc fructe doar intre mese,si foarte rar fruct dimineata, dar niciodata combinat cu alte alimente, ci poate doar cu o cafea simpla.  Si ca sa urmez cu strictete sfatul mamei: daca cumva te comtamineaza virusul modern sub-mediteranean cu o cafea/expresso si un croissant dimineata, neaparat sa mananci o gustare consistenta inainte de pranz, asta insemnand pe la ora 11.

    Stiu ca suna obligatoriu, si organizat totul dar asa functioneaza organismul nostru. Totul e ca o agenda bioritmica foarte bine pusa la punct. Daca noi traim in haos, organismul traieste dupa niste reguli fixe.  O viata completa inseamna un echilibru intre somn-alimentatie-munca, toate atat cat trebuie.

    O alimentatie sanatoasa nu trebuie sa fie plictisitoare, cu mereu acelasi alimente pe masa. Eu am pus un strop de creativitate in crearea unui mic dejun diferit, si imi place sa ma joc in limitele legilor nutritiei adecvate cu alimentele. Asa ca mi-am creat un  sandvis pentru mic dejun bogat in diversi nutrienti, poate cam multi carbohidrati, dar daca e mancat dimineata cand organismul are nevoie de cat mai multa energie, e un deliciu care merita: paine integrala unsa cu crema de branza, dulceata de zmeura preparata in casa si bucatele de nuci.

    sandvis crema de branza-dulceata de zmeura si nuci

     

     

    Ziua mea e buna de dimineata atunci cand ma trezesc odihnita, cand am timp de un mic dejun in tihna, cand cestile de cafea sau ceai  asteapta aburinde sa fie sorbite.

    Voi cum va petreceti diminetile perfecte?

     

     

     

     

     

     

     

     

  • 8 ani de Byron

    Trupa Byron sarbatoreste anul acesta pe 2 decembrie 8 ani de activitate muzicala.  Si au ales sa marcheze evenimentul inr-un mod special: vor canta alaturi de Fanfara Militara din Bistrita la Teatrul National Cluj, asa intr-un concert fusion.

    Electric Marching Band inseamna Byron, Fanfara militara a garnizoanei Bistrita, corul de elevi Excelsior, solista Luisa Zan, si violonistul Alexander Balanescu;  versiuni reinterpretate, sunete inedite, si acorduri cu totul altfel.

    Ce inseamna Byron? Dan Byron la voce, chitara, si flaut; 6fingers  la voce, clape, si chitara; Laszlo Demeter la bass; Dan Georgescu la tobe.

    Organizatorii ne-au anuntat ca tot concertul „Electric Marching Band” va fi inregistrat pe un  DVD/Blu-ray Byron, fiind a treia productie video,  dupa concertele „Live Underground” din salina Turda (anul 2010) si unplugged-ul „Acoustic Drama” din Cetatea Targu Mures (anul 2008).

    Biletele la concert s-au pus in vanzare prin www.biletmaster.ro siwww.iabilet.ro, acestea fiind disponibile si in reteaua magazinelor UMAN, Senia si agentiile Perfect Tour.

    Asa ca pe 2 decembrie la ora 2o:00,  urcam fanfara  pe scena.

     

  • Tabara de fotografie Lumia 930

    O arzi bloggereste? Te pasioneaza lumea online cu tot ce cuprinde bune si rele ca strategii de marketing.  social media, e-commerce?

    Daca da, afla ca social media si secretele lumii digitale se invata si in offline, distrandu-te. Asa ca intre 20 si 23 noiembrie are loc o noua editie a unui eveniment bloggosferic: tabara de fotografie „Powered By Lumia 930”, cu hashtagul oficial  #TFB9Lumia930.

    Aceasta editie este dedicata fotografiei accesibile, rapide, cum se cade unor foto-bloggeri avizi de trasmitere sugestiva a informatiilor si captare a stimulilor fotografici din jur.  Asa ca la Cetatea Bistrita are loc tabara de fotografie Lumia 930. Brandul Nokia a fost preluat de Microsoft si acum se numeste Lumia. Asa ca pentru o lumina mai buna pentru fotografie 🙂

    Detinatorii de blogguri vor invata cum se fac la nive profi, si isi vor perfectiona miscarile fotografice, totul la tabara de fotografie „Powered By Lumia 930”.

     

    tfb9-afisul-oficial-web-560x800

    Cine mai vine?Cine merge? Chinezu zis tata la bloggeri, Cristian Florea, Dan Byron, Toma Nicolau, Carmen Albisteanu, Valentina Dica, Corina Scheianu, Cosmin Tudoran, Victor Arsene, Cristian Sutu.

    De ce as merge in tabara de fotografie Lumia 930?

    -Sunt fana Nokia, si chiar daca e Lumia acum, pentru mine tot aia e ))

    -Pentru ca cetatea Bistritei e un must-visit in Romania;

    -Se anunta o tabara distractiva

    -Pentru ca social-media se invata socializand

    -Fotografia e o arta ce necesita multa practica

    Pentru mai multe noutati privind evenimentul urmariti hastagul #TFB9Lumia930

     

     

     

  • Cand ti-e foame de publicitate

    Cand ti-e foame de publicitate mai tai drumul ta teveu sau scormonesti pe canalul Youtbe si sigur gasesti ceva sa te incante. Ne enerveza, streseaza, sau ne amuza, suntem inconjurati de reclame. Asa ca reclamele au devenit in timp pusee de creativitate, si forme de arta.

    Care sunt reclamele mele preferate? recunosc ca nu cele care ruleaza pe ecranele noastre. Nu am o clasificare, dar am un top personal scurt, si la obiect, si vreau sa le mentionez pe care care   m-au impresionat ca atare.

    1. Pe primul loc vine o reclama realizata de la companie de asigurari din Thailanda. Unsung Hero.

    In sfarsit, niste oameni au inteles ca ceea ce impresioneaza sunt povestile.

    2. Tot din partea asta de lume cu Giving is the best communication:

    Si ca sa o dam intr-un registru mai amuzant pe final

    3. Made in SUA: Is Brigestone or Nothing, Super Bowl Commercial

    unde realul este imbinat cu stilul fantasy,  explicand rolul important al unei bune relatii dintre om si natura, din care ambele parti au de castigat.

     

    Pentru ca o imagine face cat 100 de cuvinte, va invit sa vizualizati reclamele de mai sus, si daca ati facut-o deja, astept propneri cu reclamele care merita vazute.

    Asa ca daca tot vorbim de publicitate si reclame, pe 7 noiembrie se organizeaza,  Noaptea Devoratorilor de Publicitate, editia cu numarul 19, un eveniment dedicat celor carora le place publicitatea.

    devoratorii de publicitate

    Biletele sunt disponibile pe http://www.bilete.ro/comanda.asp?eveniment=5678, in oficiile Postei Romane, in magazinele Inmedio semnalizate bilete.ro, in magazinele Germanos, pe https://www.myticket.ro/evenimente/noaptea-devoratorilor-de-publicitate-sala-polivalenta-bucuresti-07-noiembrie-2014.html si in reteaua Diverta, Libraria Eminescu si magazinul Muzica.

    Poate baietii astia care au facut reclamele de mai sus stau la mii de kilometrii de noi, ar trebui sa ne faca o vizita educationala, si de ce nu poate un schimb de experienta pe viitor.

     

     

  • Sunt un mancacios constiincios

    Am participat la quiz-ul din aplicatia Danone „Tu ce fel de mancacios esti?” si mi s-a confirmat ca sunt un mancacios constiincios, preocupat de alimentatia sanatoasa!

    mancacios-constiincios_danone

    Metabolismul meu este mai lenes din fire, asa ca trebuie sa fiu atenta la ceea ce mananc. Imi este usor fiu asa, deoarece imi plac in general lucrurile simple, sa mananc cat mai putin procesat si complicat. Imi plac salatele, iaurtul (in special iaurtul grecesc), branzeturile, preparatele la gratar din carne slaba (incerc treptat sa reduc din cantitate). Pentru ca imi plac dulciurile aici mai fac si compromisuri, si incerc sa tin zaharul departe de cafea.

    Nu sunt o mancacioasa, nu sut adepta sosurilor bogate, a prajelilor, a cremelor abundente, si niic frisca nu-mi prea place. Imi plac dulciurile dar am asa o lista cu favorite, si nu mananc orice ar avea zahar. Imi plac prajiturile de casa, placinta cu dovleac, tarta cu fructe, poate un ecler la o aniversare, un cremsnit odata la jumatate de an. tortul cu ciocolata sau cu morcovi, si unele produse de patiserie gen croissant sau pain au chocolate. Si cam atat cu placerile culinare interzise.

    In general am mereu iaurturi in frigider, salata la punga, legume (rosii, morcovi, ardei grasi), miere de albine, branza cremoasa, uneori telemea sau cascaval, fructe.  Si ma bucur ca sunt din ce in ce mai multi mancaciosi constiinciosi.

    “31% dintre participantii inscrisi in aplicatia Danone „Tu ce fel de mancacios esti?” suntconstiinciosi – echilibrati, preocupati constant sa aiba o alimentatie sanatoasa, in timp ce 23% dintre acestia corespund profilului mancacios pofticios – impulsiv, genul care cedeaza tentatiilor culinare. Rezultatele aplicatiei arata ca 16% dintre respondenti sunt mereu la dieta, 15,5% sunt norocosi – cei care indiferent ce mananca nu au probleme cu greutatea, iar 14,5% dintre ei sunt conservatori – traditionalisti, care opteaza intotdeauna pentru mancaruri simple, cunoscute, de preferat cele facute in casa.

     

    Aplicatia a fost accesata de 2080 de persoane din care 92% au completat chestionarul pentru a-si afla profilul de mancacios.. Infografic_rezultate aplicatie Danone

    Asa ca suntem pe drumul cel bun.

    Tu ce mancacios esti?